APARTAMENT MONIKA

Bezpiecznie w Karkonoszach

Planując wycieczkę lub noclegi w Karkonoszach pamiętajmy o kilku niezbędnych zasadach bezpieczeństwa. Bardzo często obserwuje się na szlaku turystów zupełnie, ale to zupełnie nieprzygotowanych do odbywania pieszych wędrówek w tak zróżnicowanym terenie.
Pamiętajmy, że Karkonoski Park Narodowy to nie Park Łazienkowski. Tu nie ma ustawionych co kilkadziesiąt metrów barów, kawiarni czy choćby kiosków z napojami. Dobrze jest więc zabrać z sobą bidon z wodą, nawet na krótkie trasy, zwłaszcza latem. A w chłodne dni termos z ciepłym napojem, bez alkoholu, który paradoksalnie wychładza a nie rozgrzewa organizm.

Pogoda w górach, zwłaszcza wyższych partiach Karkonoszy bywa zmienna. Możemy wyjść np. z miasta karpacz  czy Szklarska Poręba w piękny słoneczny dzień, by po paru godzinach marszu przekonać się, że właśnie nastąpiła „zmiana pory roku”. I albo pada śnieg (a zdarza się to również i w kwietniu i w paździrniku), albo ulewny deszcz lub też otacza nas gęsta mgła (która w istocie jest chmurą). Nie zapominajmy więc o kurtce przeciwdeszczowej i chroniącej od porywistego nieraz wiatru. Czapka też bywa przydatna (chroni przed wiatrem, mrozem lub słońcem).

 Zgrozą napawa też widok obuwia w jakim wielu odwiedzających próbuje zdobyć np. Śnieżkę, Szrenicę lub inny szczyt. Sandałki na cienkich paskach lub buty na obcasie to nie jest dobry wybór. Nawet, gdy wjeżdżamy wyciągiem np. na Kopę a potem chcemy tylko zejść do Karpacza. Jeśli nie mamy butów trekingowych to zaopatrzmy się choćby w adidasy na grubszej podeszwie. Gdy mocno operuje słońce (a górach takie właśnie jest) koniecznie posmarujmy się kremem z wysokim filtrem, unikniemy bolesnych poparzeń słonecznych. Zawsze zabierajmy z sobą również mapę, telefon komórkowy i podręczną apteczkę.
Panel klienta - Tenet - Serwisy Turystyczne
APARTAMENT MONIKA
Bezpiecznie w Karkonoszach